Škeble na Orlické masce

02.04.2015

Škeble sbírala ocenění v krajské postupové přehlídce

 

 

 

 

(Více na  http://www.lainfokanal.cz/archiv/divadelni-prehlidka-orlicka-maska/)

V pátek 13. března odstartoval v Ústí nad Orlicí 1. ročník Krajské postupové přehlídky amatérského činoherního a hudebního divadla s názvem Orlická maska 2015. Té se zúčastnilo celkem 9 souborů z celého Pardubického kraje a těšila se velké divácké návštěvnosti. Lanškroun reprezentovala hned dvě amatérská divadla - Divadlo Ve středu a Škeble.

 

Odborná porota složená z režiséra, herce a divadelního kritika Alexandra Gregara, dramaturga zlínského divadla Vladimíra Fekara a  herečky, pedagožky a dramaturgyně Jany Frankové měla za úkol zhodnotit každé představení, rozebrat hru se souborem a nominovat jednu inscenaci na celostátní přehlídku Divadelní piknik Volyně 2015.


V pasti byl název psychologického drama s detektivní zápletkou, kterou v Roškotově divadle předvedlo osm hereček lanškrounského ochotnického spolku Divadla Ve středu. "Hodnocení porotou u amatérských souborů je vždycky náročné jak pro soubor, který chce být pochválen, tak pro porotu, která nechce hanět a chce poradit. Tentokrát jsme sklidili kritiku od pana A.Gregara, ale také získali cenné rady zejména od paní J. Frankové a pana V. Fekara. Vzhledem k tomu, že jsme si vybrali i podle porotců pro amatéry poměrně náročnou hru, jsem s připomínkami profesionálů spokojená", zhodnotila diskuzi s porotou jedna z hereček Vlaďka Reslerová. Čestné uznání za ztvárnění role služebné Luisy si z tohoto souboru odvezla Jana Sekaninová.


Gymnaziální soubor Škeble byl u poroty přijat velmi kladně, o čemž svědčí i cena poroty za inscenaci Vo tom mi nemluv a doporučení k výběru do programu celostátní přehlídky Divadelní piknik ve Volyni. Vojtěch Kráčmar také získal cenu poroty za ztvárnění role Charlieho a Tereza Kroulíková byla oceněna čestným uznáním za ztvárnění role slečny Griffitové.

O zhodnocení jsem poprosila režiséra Jana Střechu:

"Mně se způsob práce této poroty moc líbil, protože si myslím, že se nesnažila nikoho potopit a součástí hodnocení byl navíc i sociální aspekt. Nebylo to jen o uměleckých složkách, porotci se snažili hledat i to, jak daný soubor funguje tam, kde hraje, a proč to ty lidi baví. Divadlo je kulturní a sociální záležitost a porota se ztotožňovala s tím, že se nedělá jen kvůli soutěžním přehlídkám, že jde především o vztahy lidí, kteří je v rámci divadla pěstují. Na druhou stranu, když se soubor postupové přehlídky účastní, musí počítat i s tím, že porota bude představení rozebírat."


Orlická maska navazuje na přehlídku amatérského divadla Zlom vaz a pořadateli se stala Malá scéna, Divadelní soubor Vicena a Klubcentrum Ústí nad Orlicí.

Martina Teichmannová (převzato z webových stránek města Lanškroun www.lanskroun.eu)

 

 

U Škeble není režisér sprosté slovo

Lanškroun, Ústí nad Orlicí

 

Divadelní soubor lanškrounského gymnázia Škeble přijel na divadelní přehlídku Orlická maska do Ústí sehrát představení Vo tom mi nemluv. Zaplněná Malá scéna odměnila studentský ansámbl nadšeným potleskem a představení jako takové a výkony herců ocenila i porota. Soubor získal doporučení na celostátní přehlídku Divadelní Piknik Volyně, dva členové Škeble pak ocenění za ztvárnění svých rolí. O divadelním souboru jsme si povídali s jeho vedoucím Janem Střechou.

 

Předpokládám, že když vybíráte námět na další představení, musí být takové, aby si zahrál co největší počet lidí.

Kritérium, aby si zahrálo hodně lidí, je základní. Hry pro tři, čtyři herce neděláme, protože by všichni ostatní museli pauzírovat. Snažím se zapojit všechny, co hráli v předešlém představení. V něm si zahraje kolem dvaceti lidí. Staří členové odcházejí, ale mladí se hlásí, jen zcela výjimečně někoho ponoukám. Když vidím, že je někdo šikovný, jenom se ostýchá, trochu ho pobídnu. Řekl bych, že těch pobídnutých je tak dvacet procent a osmdesát procent pak těch, kteří si dodali odvahu, sami přišli a hrají.

 

Škeble měla nedávno zajímavou zkušenost si zahrát v Činoherním klubu. Jak ji hodnotíte?

Bylo to vynikající, především proto, že jsme klub téměř vyprodali. Byla to pro nás velká čest. Pozvání si v Činoheráku zahrát přišlo od dramaturga Radvana Pácla, nabídl nám to na základě zhlédnutých představení. Za tu zkušenost jsme velice vděční.

 

Nesvazovala soubor tréma?

Myslím, že vůbec. Činoherák má prostor velice civilní. Hrálo se nám výborně.

 

Máte už zkušenosti s postupovými přehlídkami?

Doposud jsme se účastnili postupových přehlídek mladého divadla Mladá scéna. Zde máme zkušenosti různé. Jsme jeden z mála souborů, který se účastní téhle přehlídky a hraje regulérní činohru. U většiny souborů jsou to spíš záležitosti na půl hodiny, čtyřicet minut, které se dělají hlavně na zuškách. Narážíme na to, že s vyloženě mládežnickými soubory jsme poněkud nekompatibilní, naopak si výborně vyjdeme vstříc s dospělými divadelníky na přehlídkách, jako byla v Ústí. Jsme soubor, který vznikl hlavně proto, abychom hráli, představení odehrajeme třeba patnáctkrát, dvacetkrát, i na vesnicích.

 

Není složité zkoušet a jezdit na představení, když členové souboru mají hodně školních povinností i jiné zájmy? 

To je jeden z momentů, který se netýká divadla, a přitom je hrozně důležitý. Kdo se dá do souboru, musí být dochvilný. Máme to horší než ve sportovním oddílu, protože když v hokeji chybí někdo z první pětky, zastoupí ho někdo jiný, ale u nás je ta zástupnost nulová nebo velice problematická. Všichni musí. Hraje se „pod práškama", se zlomenou nohou, za všech situací. Když to takhle člověk udělá za pár let třeba šedesátkrát, je to určité vybavení do života. Naučí se, že musí být tam, kde má být. Že je to na něm, a když nepřijde, pokácí celý tým. To je aspekt divadla, který se málokdy zdůrazňuje, ale je velmi zásadní. Člověk je zde téměř nezastupitelný.

 

Mohou členové souboru ovlivňovat výslednou podobu představení?

Každé představení vzniká trošku jinak. Při některém se hodí do pléna nápady a pak se teprve napíše, jiné připravím a dál se řeší. V našem souboru platí, že za celek je zodpovědný režisér. Režisér není sprosté slovo. Členové souboru mohou do konečné podoby mluvit hodně. Speciálně když mě některé herečky seřvou, tak sklopím uši a je to podle nich (smích).

 

A co nám řeknete o představení Vo tom mi nemluv?

Tady u této hry bylo podstatné, že existuje už v mnoha podobách, je film, jsou u nás různá představení. Víceméně se hraje jako klasická činoherní tragédie. My víme, že nám, myslím studentům, tragédie nesluší, nebyli bychom přirození, kdybychom to brali moc psychologicky. Tak jsme se snažili o tvar, který jsem nazval crazy tragédie, což je tragédie s crazy prvky. Nevěděl jsem, co z toho vznikne, ale nakonec to funguje docela dobře.

 

Od 13. do 15. března se v Ústí nad Orlicí konala krajská postupová přehlídka amatérského činoherního a hudebního divadla Orlická maska 2015. Odehráno bylo deset představení, lektorský sbor tvořili Alexandr Gregar, Vladimír Fekar a Jana Franková.

Lektorský sbor doporučil na celostátní přehlídku amatérského činoherního a hudebního divadla Divadelní Piknik Volyně:

DS Škeble Lanškroun s představením Vo tom mi nemluv (úprava a režie: Jan Střecha)

SDO Diviš Žamberk s představením N. V. Gogol: Ženitba (režie: Ivana Šrámková)

Lektorský sbor udělil čestná uznání:

• Heleně Lochmanové za herecký výkon v roli Kateřiny Alexejevny a Kateřiny Veliké v představení DS Vicena Ústí nad Orlicí Hříčky o královnách

• Aleně Joachimsthalerové za herecký výkon v roli Georgette v představení DS Zdobničan Vamberk Na správné adrese

• Oldřichu Plašilovi za herecký výkon v roli Paula v představení DS Zdobničan Vamberk Na správné adrese

• Janě Sekaninové za herecký výkon v roli Luizy v představení Divadla Ve středu Lanškroun V pasti

• Ivaně Šrámkové za režii představení SDO Diviš Žamberk Ženitba

• Michalu Belobradovi za herecký výkon v roli Ževakina v představení SDO Diviš Žamberk Ženitba

• Petru Dostálkovi za herecký výkon v roli Podkolesina v představení SDO Diviš Žamberk Ženitba • Martinu Mimrovi za herecký výkon v roli Ževakina v představení SDO Diviš Žamberk Ženitba

• Tereze Kroulíkové za herecký výkon v roli slečny Griffitové v představení DS Škeble Lanškroun Vo tom mi nemluv

• Petru Boháčovi za režii a scénu v představení Divadla Exil Pardubice Dovolená po česku

• Veronice Křepínské za herecký výkon v roli Aleny v představení Divadla Exil Pardubice Dovolená po česku

• Janu Kunovi za herecký výkon v dvojroli Viktora Emanuela Champsboisy a Boutona v představení Divadelní sekce Praha Brouk v hlavě

• Kláře Angelescu za herecký výkon v roli Luisy v představení Divadelní sekce Praha Brouk v hlavě

• Růženě Kněžourkové za herecký výkon v roli Amálie v představení DS Erben Miletín Vodní družstvo

• Vlastovi Drdovi za herecký výkon v roli Jamese v představení DS Vicena Ústí nad Orlicí Madam Colombová zasahuje aneb Kam zmizel ten diamant?

Lektorský sbor udělil ceny:

• Liboru Toncrovi za herecký výkon v trojroli Štěpána, Duňašky, Starikova v představení SDO Diviš Žamberk Ženitba

• Vojtěchu Kráčmarovi za herecký výkon v roli Charlieho v představení DS Škeble Lanškroun Vo tom mi nemluv

• Alexandru Andrejsovi za herecký výkon v roli Jana v představení Divadla Exil Pardubice Dovolená po česku

Lektorský sbor udělil cenu za inscenaci:

• DS Škeble Lanškroun za inscenaci Vo tom mi nemluv

 

Převzato z Orlického deníku

7.3.2015 Autor: Dana Pokorná
Více na: http://orlicky.denik.cz/kultura_region/u-skeble-neni-reziser-sproste-slovo-20150316.html


Tvorba webových stránek - Onemark.cz